Projektowanie przestrzeni wymaga wyobraźni przestrzennej, kreatywności i zdolności manualnych. Architekci to w większości wizjonerzy, u których projekt najpierw tworzy się w głowie, a następnie jest w profesjonalny sposób przenoszony na papier i realizowany w rzeczywistości. W tym zawodzie liczy się precyzja, innowacyjność i logiczne myślenie. Niemałe znaczenie ma również zmysł estetyczny i talent plastyczny oraz znajomość rysunku technicznego.
Czym powinien wyróżniać się architekt?
Architektem określa się osobę zajmującą się ogólnie pojętą architekturą bądź jej odłamami, takimi jak architektura wnętrz czy krajobrazu. Głównym zadaniem architekta jest tworzenie projektów budynków według określonych wytycznych oraz organizowanie i nadzór nad pracami projektowymi i budowlanymi. Zajmuje się też ustalaniem kosztów inwestycji, dostosowaniem funkcjonalności budynku czy określeniem rozkładu i wyglądu pomieszczeń. Aby spełnić oczekiwania klienta, niezbędna w pracy architekta jest komunikatywność oraz elastyczność w działaniu. Zakres możliwości pracy architekta obejmuje dodatkowo projektowanie terenów wiejskich, miast, krajobrazów, wnętrz czy przebudowę istniejących budynków. Istotne są ponadzwyczajne uzdolnienia artystyczne: wyobraźnia przestrzenna, wyczucie barw, faktur czy kształtów oraz inwencja twórcza. Architekt powinien też wyróżniać się chęcią stałego samodoskonalenia poprzez uczestnictwo w kurach i śledzenie najnowszych trendów aranżacyjnych. W zakresie kompetencji miękkich przydatne będą uważane słuchanie, precyzyjne formułowanie wypowiedzi oraz wyrozumiałość i rozumienie potrzeb klienta. Niekiedy przyda się również umiejętność negocjacji i perswazji, kiedy trzeba będzie przekonać klienta o zaletach wybranych rozwiązań. Wiele osób marzy o pracy jako uznany architekt Kraków to miasto, gdzie można to osiągnąć dzięki studiom na uczelniach wyższych. Nie ma uregulowań prawnych odnośnie wymogów zdrowotnych dla osób zamierzających wykonywać zawód architekta, jednak niewątpliwie przydatne jest posiadanie dobrego wzroku i bezbłędne rozróżnianie oraz komponowanie kolorów.
Architekt może wykonywać pracę na zlecenie osób prywatnych, firm, instytucji państwowych. Znajdzie zatrudnienie w służbach publicznych, pracowniach lub agencjach projektowych czy placówkach oświatowych. Doświadczony architekt często otwiera własną działalność gospodarczą, dzięki czemu może budować własną markę, na własną rękę pozyskując klientów i kontrakty. Niezależnie od rodzaju zlecenia, towarzyszy procesowi budowy od projektu, poprzez ewentualne korekty klienta, po nadzór budowlany i weryfikację zgodności z projektem.