Jak przebiega montaż rekuperacji?

Warto dokładniej poznać samą budowę rekuperatora. Składa się on z obudowy, która stanowi istotny element, ponieważ ma wpływ na komfort użytkowania. Powinna być izolowana termicznie oraz akustycznie, co pozwala nie tylko na ograniczenie strat energii, ale również na obniżenie poziomu hałasu. Znaczenie ma też wymiennik ciepła, który wielokrotnie jest nazywany sercem rekuperatora. To właśnie wymiennik ciepła jest odpowiedzialny za spełnianie podstawowej funkcji rekuperatora, czyli odzyskiwanie energii cieplnej.

Korzystamy z zalet montaż rekuperacji

montaż rekuperacji w praktyce poznańTrzeci ważny element budowy rekuperacji to filtry, których zadanie to oczyszczanie powietrza z różnorodnych zanieczyszczeń czy pyłków. Dzięki temu nie dostają się one do pomieszczeń. Filtry powinny znajdować się przy otworach nawiewnych i wywiewnych, oprócz tego możemy zamontować filtry wyższej jakości, które pozwolą na zabezpieczenie powietrza przed bakteriami oraz drobnoustrojami. Jeżeli chcemy wiedzieć na czym polega montaż rekuperacji w praktyce poznań jest odpowiednim miastem do skorzystania z usługi. Oprócz wyżej wymienionych elementów w skład rekuperacji wchodzą wentylatory wywiewne i nawiewne, których zadanie to wprawianie powietrza w ruch, kiedy ciąg grawitacyjny jest zbyt słaby. Praca takich wentylatorów powinna być sterowana w sposób automatyczny. Dodatkowo rekuperator powinien być wyposażony w wentylatory o wyższej jakości, ponieważ od tego uzależniony będzie zarówno poziom hałasu, jak i żywotność urządzenia. Ważnym elementem są także sterowniki, które odpowiadają za pracę wentylatorów oraz temperaturę powietrza i jego ilość. Czujniki włączają oraz wyłączają działanie wentylatorów w odpowiednim momencie. Ważnym elementem bywa także wyposażenie dodatkowe. W jego skład mogą wchodzić urządzenia, które poprawią pracę rekuperatora, na przykład lepsze, dodatkowe filtry montowane za wymiennikiem ciepła. Ich zadaniem jest dokładne oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, bakterii, wirusów czy wszelkich alergenów. W skład dodatkowego wyposażenia wchodzą też urządzenia zabezpieczające przed oszronieniem, na przykład nagrzewnica elektryczna czy nagrzewnica wtórna.

Dodatkowo rekuperator może zostać wyposażony w czujniki zabrudzenia filtrów, które zapobiegają napływowi zanieczyszczonego powietrza. Wyposażenie dodatkowe to też obejście letnie, czyli drugi obieg wyłączający z użytku wymiennik ciepła. Jest on stosowany w przypadku, kiedy temperatura wewnętrzna i zewnętrzna są do siebie zbliżone, albo na dworze panuje upał. Urządzeniem dodatkowo montowanym bywa również nawilżacz parowy, stosowany w sezonie zimowym w celu nawilżania suchego powietrza nawiewnego.