Alkohol – podstępna pułapka

Alkohol – podstępna pułapka

Uzależnienie od alkoholu to poważny problem, z którym boryka się dość spory odsetek naszego społeczeństwa. Niezależnie od klasy społecznej, wykształcenia, zawodu czy sytuacji życiowej, alkoholizm może dotknąć każdego. Choroba ta najczęściej kojarzy się z człowiekiem na zakręcie życiowym, borykającym się z wieloma problemami, nie radzącym sobie w życiu. Jednak wystarczy spojrzeć na osoby przebywające na odwyku. Znajdziemy wśród nich zarówno lekarzy, biznesmenów, nauczycieli, jak i zwykłych pracowników fizycznych. Równie często co mężczyźni, na alkoholizm zapadają kobiety.

Alkoholizm można leczyć

skuteczne leczenie alkoholizmuAlkohol jest bardzo podstępną używką. Niektórzy nawet twierdzą, że robi znacznie większe spustoszenie w życiu, niż nielegalna marihuana. Patrząc na tragedie całych rodzin osób uzależnionych od alkoholu, nie trudno się z tym nie zgodzić. Bo trzeba jasno powiedzieć, że alkoholizm nie jest osobistym problemem uzależnionego. Wręcz przeciwnie, choroba ta dotyka w równym stopniu członków rodziny chorego i skutecznie niszczy ich życie, zamieniając je w piekło na ziemi. Niestety rodzina alkoholika przeżywa często całe lata koszmaru, współżycia z chorobą uzależnionego, nie potrafiąc sobie z nią poradzić. Często wielu z nas nie widzi szans na powodzenie w walce z tą chorobą. Dzieje się tak, ponieważ wieloletnie uzależnienie bardzo mocno zakorzenia złe nawyki w życiu chorego jak i jego rodziny, przez co wydaje się, że inne życie po prostu nie istnieje. Warto jednak powiedzieć, że skuteczne leczenie alkoholizmu jest możliwe. Jest to jednak uwarunkowane szczerą chęcią i współpracą ze strony alkoholika, oraz jego najbliższych. Nie oszukujmy się, uzależnienie od alkoholu nie pojawiło się z dnia na dzień, toteż z dnia na dzień nie zniknie. Będzie to długa i ciężka walka, pełna wyrzeczeń, czasem potknięć i niepewności. Jednak z pomocą specjalisty zakończy się powodzeniem i powrotem do prawdziwego, zdrowego życia. Na czym polega skuteczne leczenie alkoholizmu? Należy podkreślić, że w 99% przypadków konieczna jest pomoc terapeuty. Specjalista służący wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem w pracy z uzależnionymi, posiada skuteczne metody walki z chorobą. Zna temat od podszewki, wie czego się spodziewać, jakie kroki podjąć zależnie od sytuacji. Terapeuta pokieruje leczeniem, wesprze i zmotywuje do działania zarówno chorego, jak i jego najbliższych, ponieważ walka z nałogiem jest procesem wielopoziomowym.

Terapia grupowa, grupy wsparcia, ośrodki leczenia uzależnień, czy też terapia indywidualna, to sposoby, które warto wykorzystać w leczeniu nałogu. Zależnie od sytuacji chorego i indywidualnych predyspozycji, warto wybrać jak najbardziej przystępny rodzaj terapii. Pamiętajmy, że nie będzie to łatwy czas. Trzeba nastawić się na długą i czasem niezmiernie trudną walkę. Jednak wyjście z nałogu jest  możliwe, a nabyte podczas leczenia zdrowe nawyki pozwolą na pozostanie w trzeźwości przez resztę życia.