Gdzie stosowane są wałki z poliamidu?

Gdzie stosowane są wałki z poliamidu?

 

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnego rodzaju tworzyw sztucznych, które są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu i produkcji. Do tych najbardziej popularnych należy zdecydowanie poliamid, z którego tworzone półprodukty używane są do konstruowania różnego rodzaju części mechanicznych. Jego głównymi zaletami jest podatność na obróbkę i duża wytrzymałość.

Zalety wałków z poliamidu

wałki poliamidowe do przemysłuPoliamid jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych surowców produkcyjnych, ale tyczy się to głównie tworzonych z niego półproduktów. Najczęściej używanymi są wałki poliamidowe do przemysłu z których produkuje się wiele różnego rodzaju części mechanicznych. Jest to spowodowane głównie tym, że ten rodzaj tworzywa niezwykle łatwo poddaje się wszelkiej obróbce. Firmy, które zajmują się produkcją i dystrybucją wałków poliamidowych zazwyczaj sprzedają je w kilku rozmiarach, ale nie ma też żadnych przeszkód aby odpowiednio dociąć je do wymagań klienta. Zazwyczaj spotyka się wałki z tego tworzywa o średnicy od 10 do aż 1000 milimetrów, a spotyka się nawet i większe. Z takich wałków wycina się następnie specjalne krążki, które następnie służą do wyprodukowania wielu różnych części mechanicznych. Jak rozpoznać, że wałek poliamidowy który zakupiliśmy, składa się naprawdę z tego surowca? Przede wszystkim powinien on charakteryzować się pół-krystalicznością, niską gęstością i bardzo wysoką stabilnością termiczną. Półprodukt ten powinien też być niezwykle odporny na kontakt z agresywnie działającymi substancjami chemicznymi, w tym takimi jak rozpuszczalniki, paliwa, smary i chemikalia. W zależności od tego, jak wiele wody zawiera dany wałek, mogą zmieniać się jego właściwości – te o dużej zawartości wilgoci są zdecydowanie bardziej rozciągliwe i odporne na wytarcie, ale jednocześnie wcześniej opisane właściwości ulegają znacznemu zmniejszeniu. Pęknięcie wałka poliamidowego jest w możliwe tylko w przypadku, gdy zawartość wody w jego strukturach jest bardzo niska. Opisane powyżej właściwości chemiczne tworzywa poliamidowego i wykonanych z niego półproduktów sprawiają, że stosuje się je zwłaszcza w budowie maszyn, szczególnie tych przemysłowych. Sprawdzają się tu takie właściwości jak odporność na tarcie i ścieranie, dzięki czemu części mechaniczne utworzone z tego surowca są dużo bardziej trwałe.

Jak widać, zalety poliamidu są na tyle duże, że znajduje on wiele zastosowań. Jak zawsze w przypadku zakupu półproduktów należy zwracać uwagę na to, ile danego surowca posiadają w swoim składzie. Te, które posiadają jedynie domieszkę poliamidu nie będą posiadały opisanych powyżej właściwości.