Jak małopolska walczy ze skutkami zmian klimatycznych

Jak małopolska walczy ze skutkami zmian klimatycznych

W ostatnich latach coraz bardziej widoczne są niekorzystne zmiany, które zachodzą w naszym otoczeniu. Podnosząca się z roku na rok średnia temperatura otoczenia prowadzi do występowania wielu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które postaram się wymienić na przykładzie małopolski.

Jak zminimalizować skutki zmian klimatu?

instalacje odgromowe małopolskaMałopolska jest specyficznym regionem, gdyż ze względu na specyficzne ukształtowanie i położenie geograficzne jest jednym z regionów najdotkliwiej ponoszącym skutki zmian klimatu. Pierwszym niekorzystnym zjawiskiem, z którym muszą zmierzać się mieszkańcy tego regionu są gwałtowne burze. Oczywiście, ze względu na bliskość gór, które sprzyjają rozwijaniu się potężnych chmur burzowych, region ten jest jednym z najbardziej burzowych w całej Polsce, więc ich ilość zawsze byłą duża, zwiększa się jednak również ich intensywność. Bardzo intensywne opady, potężny grad a także niespotykana ilość wyładowań atmosferycznych to te zjawiska, z którymi muszą radzić sobie mieszkańcy m.in. Krakowa. Przed zbliżającą się burzą osłaniają swoje samochody specjalnymi pokrowcami, nie parkują samochodów s garażach podziemnych a przede wszystkim masowo instalują piorunochrony. Jest to region z największa ilością ich występowania – wystarczy wpisać w wyszukiwarce  instalacje odgromowe małopolska by przekonać się o ilości działający tam tego typu firm. Oczywiście działania te całkowicie nie zapobiegają skutkom nawałnic ale je minimalizują. Trudno bowiem uchronić się całkowicie przed zerwaniem dachu przez trąbę powietrzną czy inne przykre skutki burzy. Coraz częściej pojawiają się tez głosy o nieuchronnej konieczności czasowego ograniczenia dostępu do wody pitnej w miesiącach, w których występuje susza. Z powodu coraz rzadszych opadów śniegu wyczerpują się zasoby wód gruntowych, z których woda pobierana jest bezpośrednio np. do naszych kranów. Z tego względu mieszkańcy Małopolski zachęcani są do racjonalnego gospodarowania wodą, szczególnie w trakcie przedłużających się fal upałów, co idzie im coraz lepiej i z miesiąca na miesiąc zużycie wody w tym regionie zmniejsza się.

Mieszkańcy wzięli też udział w programie wymiany pieców, które emitowały szkodliwe związki do atmosfery pośrednio przyczyniając się do występowania niszczycielskich zjawisk atmosferycznych. Wszystkie te działania w przyszłości spowodują zmniejszenie występowania zagrażających życiu człowieka i jego mieniu zjawisk. Można więc liczyć na to, że sytuacja w Małopolsce z roku na rok będzie się poprawiała.