Pianowy gaz obronny

Pianowy gaz obronny

Standardowa odmiana gazu obezwładniającego w aerozolu była bodaj najtańszym i najskuteczniejszym narzędziem do samoobrony, dostępnym w zasadzie dla każdego użytkownika. Należała jednak do narzędzi dość niewygodnych w użyciu, gdyż była bardzo podatna na nawet najmniejszy powiew wiatru, mogący skierować strumień na użytkownika. Żelowa odmiana gazu była alternatywą dla wszystkich, którzy poszukiwali bardziej profesjonalnego i pewnego narzędzia.

Nowoczesny gaz pieprzowy do obezwładniania

gaz pieprzowy pianowyGaz pieprzowy w żelu był bowiem o wiele wygodniejszy w użyciu i przez wiele osób uważany za skuteczniejszy, choć należał do dość drogich inwestycji, kilkakrotnie przewyższających ceną standardową odmianę gazu w aerozolu. Od kilku lat, pomiędzy obydwoma tymi odmianami narzędzi do samoobrony znalazł się również gaz pieprzowy pianowy, początkowo używany do szkoleń, aczkolwiek z czasem przekształcony w osobny wariant do samoobrony. Pianowe odmiany gazu pieprzowego były nieco bardziej kosztowne niż wersje aerozolowe, aczkolwiek nie do tego stopnia co żelowy wariant. Były również bardzo skuteczne, gdyż podobnie jak żel, piana używana jako materiał nośny dla substancji drażniących nie była podatna na zmianę kierunku podczas użycia gazu przy silnym wietrze, ale również należała do znacznie łatwiejszych do usunięcia. Wielu użytkowników widziało to jako bardzo dużą zaletę, gdyż w razie jakiegokolwiek nieumiejętnego użycia gazu, osoba porażona mogła szybko pozbyć się najgorszych efektów. Podczas obezwładniania osób, natomiast, skuteczność gazu oznaczała iż jednorazowa aplikacja jest w zupełności wystarczająca by podporządkować lub unieruchomić napastnika. Posiadał on jeszcze jedną, niewątpliwie dużą zaletę, którą była dość gęsta konsystencja. Dzięki niej, gaz nie miał tendencji do rozprzestrzeniania się na osoby postronne po aplikacji w taki sposób w jaki miało to miejsce po użyciu aerozolowego gazu pieprzowego, dlatego należał do znacznie wygodniejszych narzędzi w trakcie obezwładniania osób w miejscach zatłoczonych, o dużym ruchu osobowym.

Gaz pianowy używany był zarówno w standardowych miotaczach, dostępnych dla wszystkich użytkowników cywilnych bez pozwolenia, jak i w ręcznych miotaczach gazu wymagających posiadania pozwolenia. Coraz częściej stosowany był przez służby ochrony na obiektach objętych obowiązkową ochroną, w portach lotniczych i dużych centrach handlowych, gdzie zalety gazu mogły być wykorzystane do osiągnięcia najlepszego efektu podczas dowolnej interwencji, wymagającej obezwładnienia osób.