Rynek pożyczek gotówkowych

Rynek pożyczek gotówkowych

 

Analiza rynku finansowego dostarcza przemyśleń odnośnie funkcjonowania rynku pożyczek gotówkowych. Jest to pojęcie dwuznaczne. Termin pożyczka ukuł się w odniesieniu do produktów o charakterze kredytowym, podpadającym pod ustawę o kredycie konsumenckim, który jest oferowany przez instytucje pozabankowe. Kredyt, w tradycyjnym rozumieniu miał by być oferowany przez banki. Pożyczka ma swoją etymologię w pożytku. Jeżeli pożyczasz pieniądze to jest to pożyczka na jakiś pożytek.

Dla kogo dobry kredyt?

dobre pożyczki gotówkowe bez zaświadczeńCzy mieli byśmy do czynienia z pożyczką, czy też z kredytem to jednoznaczny jest kontekst tego, co robimy, czyli pożyczamy pieniądze. Istnieją dobre pożyczki gotówkowe, tak samo jak istnieją dobre i złe samochody oraz dobre i złe buty. Skala tego, czy dana pożyczka gotówkowa jest dobra, może odnosić się do kilku jej aspektów: po pierwsze, do ceny. Cena produktów kredytowych, w najbardziej miarodajny sposób może być wyrażana w zbadaniu Całkowitego Kosztu Kredytu w odniesieniu do okresu kredytowania. Standardem, w przypadku maksymalnych okresów kredytowania w bankach w Polsce jest prawie 100% przebicie kwoty netto przez Całkowity Koszt Kredytu. Jest to standard, wynikający z zastosowania postanowień Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Koszty dodatkowe, nie mogą przekroczyć 100% wartości kwoty netto otrzymanej od pożyczkodawcy. Oczywiście kosztem dodatkowym nie jest oprocentowanie, stąd istnieją banki, które dając kredyt na np. 120 miesięcy oczekują zwrotu ponad 2 krotności kwoty, którą pożyczyły. Oczywiście, wszystko ma swoją cenę. Banki i firmy pożyczkowe zmieniają np. politykę szczelności dokumentowania dochodu, ale jednocześnie zawyżają ceny. Podobnie jest również z zakwalifikowaniem konkretnych klientów do tzw. grup scoringowych. Banki, dostosowują tutaj cenę do profilu klienta. Im lepszy klient, tym lepsza cena i na odwrót. Dobre pożyczki gotówkowe bez zaświadczeń w systemach bankowych są w głównej mierze zagwarantowane dla klientów Banku, którzy otrzymują swoje wynagrodzenie na konto tego samego Banku.

Zasadność, przyznawania pożyczek gotówkowych swoim klientom z dobrą ceną, jest w pewnym sensie nobilitacją dla klientów, którzy comiesięcznie zasilają swoje konto środkami z tytułu wynagrodzenia. Jest to standardowo sposób, który z jednej strony buduje wizerunek banku jako przyjaznego dla swoich stałych klientów, a jednocześnie daje swoim klientom poczucie bezpieczeństwa, że w każdej chwili mogą skorzystać z kredytu bez konieczności dokumentowania do zaświadczeniami, czy innymi dokumentami dochodowymi.