Wydajne i nowoczesne regulatory przepływu wody

Wydajne i nowoczesne regulatory przepływu wody

Instalacja wodna w domu lub mieszkaniu powinna być wyposażona w specjalne zawory, które umożliwia nam odcięcie wody w przypadku nieprzewidzianej awarii. Zawory regulujące na co dzień pomagają nam w ograniczeniu zużycia wody. W tym celu warto zastosować zawory wbudowane bezpośrednio przed punktem poboru wody. Jeśli w którymś momencie zajdzie potrzeba podłączenia nowego urządzenia (np. pralka) to w taki wypadku warto skorzystać z zaworu kombinowanego, który umożliwi nam wykonanie takiej operacji. 

Zadania regulatora przepływu wody

regulator przepływu wodyW instalacji zawory pełnią funkcję odcinania i regulacji. O ich znaczeniu, właściciele, przekonują się dopiero podczas awarii baterii lub pęknięcia wężyka z zimną wodą. Zawory kulowe lub kątowe pozwalają na odcięcie urządzenia od instalacji, w ten sposób zapobiegają zalaniu pomieszczenia. Wygoda posiadania takiego urządzenia polega na możliwości odcięcia medium tylko do danego urządzenia, bez konieczności odcinania całego domu lub pomieszczenia. Tylko regulator przepływu wody daje nam możliwość zaoszczędzenia wody. Zawór kombinowany pozwala na regulację przepływu zimnej wody w dwóch urządzeniach z jednego podejścia. Upraszcza to prace montażowego, gdy chcemy podłączyć nowe urządzenie do instalacji. Regulacja hydrauliczna polega na regulacji przepływu czynnika grzewczego przez obwodowe części instalacji, mająca na celu zapewnienie równomiernej lub zróżnicowanej temperatury w zależności od potrzeby. Profesjonalny projekt uwzględnia wszystkie czynniki, jednak regulacja ,,na zimno’’, a następnie ,,na gorąco” należy do zadań wykonawcy – instalatora. Elementem regulacji przepływu jest stosowanie stopniowo zmniejszających się rur, analogicznie do ludzkiego krwiobiegu. Należy dopilnować, aby ilość czynnika grzewczego była odpowiednia, co do wielkości grzejnika. Za pomocą pompy cyrkulacyjnej woda jest tłoczona do obwodu instalacji. Wodę trzeba odpowiednio podzielić między grzejnikami mając na uwadze ich potrzeby grzewcze (wielkość). 

Efektem niewyregulowanej instalacji jest częste i krótkie włączanie się kotła, co równa się dużemu zużyciu paliwa. Innym aspektem jest głośna praca całej instalacji grzewczej. Cały proces grzania jest nieskuteczny. Niektóre zawory kombinowane wyposażone są w podwójną blokadę strumienia wodnego. Zapobiega ona cofaniu się wody do instalacji i jej skażeniu w przypadku występowania podciśnienia w rurach, co zdarza się podczas awarii miejskiego wodociągu. Zawór może posiadać wbudowany filtr, który gwarantuje wysoką jakość oraz higienę podczas korzystania.