Wyjątkowe ubranka chrzcielne

Wyjątkowe ubranka chrzcielne

 

Wierzący i praktykujący chrześcijanie zdają sobie sprawę, jak ważny dla ich religii jest obrzęd chrztu świętego. W polskiej tradycji katolickiej chrzci się małe dzieci, zazwyczaj wkrótce po urodzeniu. Zdarza się też, że dorośli, którzy za młodu nie zostali ochrzczeni, przyjmują ten sakrament w późniejszym czasie. Muszą oni uczęszczać na specjalne katechezy, podczas których mogą zgłębić prawdy wiary i poznać Boga.

Dziewczęce ubranka do chrztu

ubranka do chrztu dla dziewczynekChrzest dziecka to bardzo podniosła uroczystość. Zazwyczaj zapraszamy na nią całą rodzinę, by w gronie bliskich osób cieszyć się przyjęciem maluszka do Kościoła powszechnego. Rodzice proszą swoich krewnych lub przyjaciół, by ci zgodzili się zostać rodzicami chrzestnymi. Ich rola w życiu dziecka jest ogromna, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni są za wychowanie maluszka w wierze oraz opiekę nad nim w zastępstwie biologicznych rodziców. Niemowlak ubrany jest w specjalną szatkę, która ma znaczenie symboliczne. Ubranka do chrztu dla dziewczynek kupimy w każdym sklepie z dewocjonaliami, możemy też zapytać o nie w sklepach oferujących artykuły dziecięce. Szatka taka powinna być przede wszystkim wygodna i nie może krępować ruchów córeczki, gdyż stanie się ona niespokojna i będzie jej trudno wytrzymać podczas ceremonii chrztu. Musimy też dopasować sposób ubioru dziecka do pory roku i temperatur panujących na zewnątrz, by dziecku nie było zbyt gorąco lub za zimno. W większości kościołów jest dość chłodno, warto więc wybrać nieco grubsze ubranko, by nasz maluszek nie zmarzł. Szatka chrzcielna powinna mieć kolor biały, symbolizujący czystość i niewinność. Wody chrztu zmywają z duszy dziecka grzech pierworodny i sprawiają, że staje się ono członkiem Kościoła. Kolor biały jest więc symboliczny i powinniśmy się go trzymać. Ubranka dla dziewczynek często zawierają elementy dekoracyjne, takie jak falbanki, koronki i perełki. To, jaką szatkę wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji, nie należy jednak przesadzać z ilością ozdób, by nie zagubić wśród nich tego, co najważniejsze podczas chrztu, czyli przyjęcia sakramentu i zgładzenia grzechu pierworodnego.

Uroczystość chrztu świętego ma bardzo podniosły charakter. Dziecko lub dorosły włączany w grono członków Kościoła przyjmuje na siebie wodę święconą, by w ten sposób zmyć grzech pierworodny. Symbolem tego oczyszczenia jest biały kolor szaty chrzcielnej, kojarzący się z czystością i wolnością. Ubranka dla dzieci możemy zakupić w wielu sklepach, warto jednak poświęcić nieco uwagi temu wyborowi.